Menu
Me võime elada oma harjumuspärases sisemaailmas aastaid ja mitte märgata, et midagi on valesti. Inimesel on tohutu võime kannatada, taluda, leppida ja harjuda. Meile võib ka tunduda, et olukord on lootusetu ja miski ei saa muutuda, kuid reaalsuses see enamasti nii ei ole.
Vastates ausalt järgnevatele küsimustele võid saada selgust, kas sul oleks põhjust abi otsida.
* Kas tunned masendust või depressiooni?
* Kas tunned kurvameelsust või üksildust?
* Kas koged stressi, läbipõlemist või mentaalset kurnatust?
* Kas tunned hirmu, süütunnet või meeleheidet?
* Kas koged ärevust ja pingesolekut?
* Kas koged kaotusvalu, elutüdimust või loobumist?
* Kas tunned hingevalu ja hüljatust?
* Kas tunned ennast väärtusetu ja alaväärsena?
* Kas tunned ebakindlust ja raskusi enese väljendamisel?
* Kas koged lootusetust ja ummikseisu?
* Kas koged ärrituvust, frustratsiooni ja ägedaid automaatseid reaktsioone?
* Kas koged viha, raevu või kättemaksu soovi?
* Kas tunned elurõõmu ja eluisu puudust?
* Kas koged keskendumis- või õpiraskusi?
* Kas Sul on raskusi magama jäämisel, magamisel või magad liigselt?
* Kas tunned, et sa oled halb inimene ega meeldi kellelegi?
* Kas koged kooli (töö)-kiusamist või eraldatust kaaslastest?
* Kas koged apaatsust ja huvipuudust enda, teiste inimeste või elu suhtes?
* Kas Sul on mure oma tervise või elu pärast?
* Kas koged endassetõmbumist ja loobumist?
* Kas koged emotsionaalseid söömasööste, ülesöömist või öösöömist?
* Kas tunned soovi toitu väljutada ja/või teed seda?
* Kas kontrollid liigselt oma toitumist ja välistad toidugruppe?
* Kas oled proovinud tulemusteta kehakaalu korrigeerida?
* Kas suhtud negatiivselt oma kehasse, kehakujusse või välimusse üldiselt?
* Kas sa tunned pidevalt vajadust olla täiuslik, eksimatu või ideaalse välimusega?
* Kas sa tunned hirmu vananemise ees?
* Kas koged emotsionaalse või füüsilise trauma tagajärgi?
Need küsimused andsid Sulle hea võimaluse oma olukorrast ja tunnetest ülevaade saada. Kui vastasid kasvõi ühele nendest küsimustest jaatavalt ja selline olukord on pidev ning kestev, siis on põhjust arvata, et vajad esimesel võimalusel tuge ja tegevusplaani, et Sinu seisund ei halveneks. Juba esimesel kohtumisel terapeudiga saad esmast tagasisidet oma murele ning ülevaate teraapia võimalustest. Edasine on juba Sinu otsustada!
NB! Tegu on levinumate murekohtadega! Kui Sa ei leidnud sellest nimekirjast oma seisundi või tunde kirjeldust ja kahtled oma olukorra tõsiduses, siis terapeudi konsultatsioonil saad asjad selgemaks. Kogedes oma elus pidevalt häirivaid tundeid, on keeruline endal lahendusi näha. Terapeut on Sulle sellisel juhul heaks toeks ning oskab pakkuda välja võimalikke tegevusplaane olukorra ja enesetunde parandamiseks.
Kindlustunde saamiseks tule tutvustavale konsultatsioonile, kus saad rohkem infot teraapiavõimaluste kohta.
Me kõik oleme erinevad.
Meil on erinev minevik, taustsüsteem ja isiksus.
Meil on erinevad vajadused, eesmärgid ja võimekus.
Teraapia tulemused on mõjutatud eelkõige sellest, KUI VÄGA INIMENE MUUTUST SOOVIB!
Soov ja vajadus muutusteks tekib aga tihti alles siis, kui teisiti enam edasi ei saa. Kui olukord on juba äärmuslik ja tulevik tundub hirmutav.
Teraapia esmane mõju on tavaliselt siiski tuntav juba peale esimest seanssi ning iga järgnev kord loob täiendavad muutused. Inimene ise otsustab ja valib, kui kaugele ta soovib protsessidega minna ning milliseid olukordi lahendada.
Kui tegu on väga konkreetse eesmärgiga ja inimese taustsüsteem võimaldab, siis võib ka ühe seansiga tekkida vajalik muutus.
Teraapia on koostöö kliendi ja terapeudi vahel ning parima tulemuse saavutamiseks annab terapeut kliendile jooksvaid nõuandeid ja soovitusi. Neid järgides on tulemused oluliselt kiiremad ja püsivamad. Iga inimene vastutab ise oma tervenemise eest – terapeut on suunav ja juhendav teekaaslane, kes annab endast parima kogu protsessi vältel.
Nagu ikka sõltub kõik olukorrast. Pikaajalised probleemid on tihti erinevatest emotsioonidest ja taustast tingitud ning omavahel tihedalt läbi põimunud. Seega võib minna mitmeid seansse enne kui püsivad muutused tekivad. Enamasti on esimesi tulemusi näha siiski juba esimese või teise seansi järel. Noortel ja eriti lastel toimuvad muutused kiiremini ja kergemalt, kuna mustrid on veel värsked ega ole saanud osaks isiksusest. Tasub teada, et inimese eesaju saavutab oma küpsuse ja suudab elu ning kogemusi adekvaatselt hinnata alles umbes 25.- ndaks eluaastaks. Seega on laste ja noorte aju palju plastilisem ja muutused salvestuvad kiiremini ning effektiivsemalt. Kuna teraapiaseansside eelduseks on tunniajane esmakohtumine, siis tasub tulla oma murega kohale ja peale vestlust terapeudiga on juba kergem otsustada, kuidas edasi liikuda.
Depressiooni seisundis olev inimene ei taju elu ja maailma täiel määral. Tema maailmapilt on kitsenenud ja kuna ta ei näe kõiki võimalusi, ei näe ta ka piisavalt lahendusi. Nii võib tunduda, et kõik on juba proovitud ja miski ei toimi. Lootus kaob ja inimene vajub aina sügavamasse auku. Depressiooni sügavamad põhjused võivad jäädagi leidmata, sest me ei suuda iseennast ja oma probleeme teise nurga alt näha. Veelgi enam – me ei pääse ligi sügavale alateadvusesse, kuhu on mingil hetkel minevikus istutatud tugev negatiivne tunne, otsus, uskumus. Edasise elu jooksul leiame oma veendumustele aina kinnitust ja negatiivsus süveneb veelgi. Lõpuks hakkab kõik see meie sees oma elu elama ja muutma meie isiksust.
Kui meie tunnetest ja uskumustest saab meie isiksus (ja see ei meeldi meile), siis hakkab elu olema üks lõputu kannatus – talumatu lootusetus. Kui aga leida üles see emotsioon, sündmus või otsus meie minevikust, kust kõik see jada alguse sai, siis on võimalik justkui „toas tuli põlema panna“ ja näha olukordi teistsuguse pilguga. Meditatiivne teraapia võimaldab sellised hetked üles leida ja need olukorrad ära lahendada. Sellega kaasneb koormast vabanemine ja uute võimaluste nägemine. Inimesel tekib teadmine, et tal on alati valikuvõimalus ja et valikuid on palju. Tundes võimu oma elu üle ise otsustada, tekib taas lootus, unistused, eesmärgid.
Inimene kellel on eesmärgid, ei ole enam depressiivne.
Terve keha on võimeline meie isusid edukalt reguleerima läbi erinevate füsioloogiliste protsesside. Kui keha ei ole terve ja ei funktsioneeri korrektselt või kui keha on negatiivselt mõjutatud (ala-)teadvusest, siis võib olla tagajärjeks häirunud toitumine. Ehk siis isu kas kasvab liiga suureks või kaob sootuks, tekivad sundmõtted ja -käitumine.
Probleemile lahendust otsides tuleks keskenduda füüsilise tervise taastamise kõrval ka vaimsele tervisele. Toitumisnõustamisest siin üksi ei piisa ning alustada tuleks emotsionaalsete põhjuste leidmisest. Me oleme kõik inimestena sisuliselt OMA KOGEMUSTE TULEMUS ning miski nendes kogemustes on põhjustanud mõtted, tunded ja uskumused, mis on viinud toitumishäireni.
Kuna meie teadvus (mõtlemine!) ei anna meile otse küsides tihti mingeid vastuseid, siis annab meditatiivne teraapia võimaluse peidetud põhjuste leidmiseks läbi alateadvuse. Põhjuseid selleks võib olla mitmeid ja erinevaid ning terapeudi juhendamisel on võimalik leida iga inimese ISIKLIK VALUPUNKT, mis toitumist mõjutab.
See on probleem, millesse ei tohiks kergekäeliselt suhtuda ega loota, et küll läheb ise üle. Pigem on tegu süveneva protsessiga ning kuna keha on väga vastupidav ning meel allub harjumustele, siis võib olukord tasapisi hakata mõjutama ka inimese ISIKSUST.
Kui häirunud toitumine puudutab lapsi, siis on see tihti seotud perekondliku olukorra ja vanematega. Lapsed on väga tähelepanelikud, kuid ei oska oma tundeid veel mõista ning toimuvast õigeid järeldusi teha. Lahendades probleemid perekonnas, võivad kaduda ka lapse toitumishäired.
Paralleelselt teraapiaga tuleb tegeleda ka toitumise kaardistamise ja nõustamisega. Täpsem tegevuskava pannakse kokku esmakohtumisel vastavalt terapeudi soovitustele ning kliendi soovidele ja võimalustele. .
See on probleem, millesse ei tohiks kergekäeliselt suhtuda ega loota, et küll läheb ise üle. Pigem on tegu süveneva protsessiga ning kuna keha on väga vastupidav ning meel allub harjumustele, siis võib olukord tasapisi hakata mõjutama ka inimese isiksust.
Kui häirunud toitumine puudutab lapsi, siis on see tihti seotud perekondliku olukorra ja vanematega. Lapsed on väga tähelepanelikud, kuid ei oska oma tundeid veel mõista ning toimuvast õigeid järeldusi teha. Lahendades probleemid perekonnas, võivad kaduda ka lapse toitumishäired.
Paralleelselt teraapiaga tuleb tegeleda ka toitumise kaardistamise ja nõustamisega. Täpsem tegevuskava pannakse kokku esmakohtumisel vastavalt terapeudi soovitustele ning kliendi soovidele ja võimalustele.
Kui sinu laps on elu muutuste keskel kannatada saanud, siis tuleta meelde, mida sa endale lubasid kui ta sündis. Sa tahtsid pakkuda talle parimat! Ära süüdista ennast ELU keerdkäikude pärast – lihtsalt anna endast parim NÜÜD ja PRAEGU.
Terapeudi juurde võiks konsultatsioonile tulla kui:
-laps on üle elanud trauma
-laps on kogenud leina või kaotust
-laps on üle elanud vanemate lahkumineku
-lapsel on raske kohaneda kasuvanemaga
-lapsel ei ole sõpru ja ta tunneb ennast üksikuna
-laps on kogenud koolikiusamist
-laps kogeb armukadedust pere teiste laste vastu
-lapse toitumine on häirunud või probleemne
-laps nutab tihti ja justkui ilma põhjusetagi
-lapse käitumine on äärmuslik ja kontrollimatu
-lapsel on seletamatuid tervisehäireid
-lapse toitumine on häirunud ja murettekitav
-laps on vägivaldne endast väiksemate või loomadega
-lapsel on koolis õpiraskusi või ei soovi laps koolis käia
-lapse käitumine on ootamatult ilma näilise põhjuseta muutunud
-laps on kogenud lähedase pereliikme depressiooni või raskeid üleelamisi
-laps ei tundu olevat terve ja õnnelik oma vanusele vastava käitumisega
Sõltuvalt probleemist võib esmasele kohtumisele tulla ka ilma lapseta (enamasti kui laps on alla 12 a) – täpsustamiseks kirjuta info@toitumisjateraapiakeskus.ee